Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ" получи дихателен апарат от най-ново поколение

Общество

УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ" получи дихателен апарат от най-ново поколение

УМБАЛ Царица Йоанна – ИСУЛ получи дихателен апарат от най-ново поколение - Tribune.bg
Снимка:

УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ" е първата болница в България, която получи дихателен апарат от най-ново поколение с всички възможни режими за обдишване по програмата „Укрепване капацитета на болничната мрежа за реакция при кризи", съобщава.

105 са общо болниците в страната, които ще получат доставка на ново поколение дихателни апарати (респиратори), а 47 други са предназначени за спешна помощ в Диагностично-консултативните центрове. Първо се извършват доставките в едни от най-големите болници в София – УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ", УМБАЛ „Александровска болница" и УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов".

„За нас е огромно удоволствие първият апарат по тази програма да бъде доставен точно в болница ИСУЛ и да запознаем лекарите с възможностите на апарата, който е от най-ново поколение с всички възможни режими за обдишване", заяви пред журналисти Ивайло Батинков, представител на компанията, която доставя апарата.

Той сподели, че онова, което най-много го впечатлява в апарата, е, че той може да бъде използван както в болницата за дълго обдишване на пациенти, а след това пациентът може да бъде транспортиран в друга болница, включително в чужбина, ако това се наложи.

Батинков обясни, че апаратът има 8 часа автономно действие, т.е. може да работи 8 часа без прекъсване, без захранване. „И не на последно място, пациентът може да бъде качен и в хеликоптер без да има нужда от някакви допълнителни настройки, т.е. апаратът сам си променя налягането в зависимост от надморската височина", съобщи той и добави, че апаратът е разработен от швейцарска компания с цел спасяване на хора в Швейцарските Алпи.

По думите му нещото, с което компанията се гордее е, че с натискане на едно копче може да започне вентилацията. „Сам апаратът започва да си измерва обема на въздух в дробовете, постепенно го увеличава, за да направи баротравма, постепенно увеличава обема и не е нужно дори лекарят да се занимава с настройки, защото все пак това е спешен вентилатор. От фирмата са го опростили възможно най-много", обясни още Батинков и уточни, че апаратът върви с овлажнител, за да може пациентът да се чувства по-добре по време на дългата вентилация.

Ангажимент на компанията е да обучи лекарите за работа с апарата.

 

Батинков коментира, че е дадена възможно най-конкурентната цена по проекта на Министерството на здравеопазването, като обърна внимание, че това е проект, който е започнат преди повече от 2 години. „В крайна сметка се реализира и държавата ще получи 150 такива апарата в цялата страна", уточни още той и съобщи, че цената на цялата доставка е около 4 милиона лева.

Батинков отбеляза, че това е най-модерният в момента на пазара транспортен вентилатор, който върши работа както за транспортиране, така и за вентилиране на място. Според него и хиляда вентилатора да бъдат доставени на болниците, те никога няма да са достатъчни, но все това е „една голяма стъпка напред към развитие на здравеопазването".

Проф. Евгения Василева, началник на клиниката по неврология, заяви, че неврореанимационното отделение на Клиниката по интензивно лечение на нервни болести в УМБАЛ "Царица Йоанна–ИСУЛ", макар създадено преди повече от 50 години, е иновационно и до днес. Тя посочи, че то е първото за страната и уникално по своята структура, като в него винаги са работели съвместно анестезиолози и невролози.

„Тук от 20 години се извършва интравенозно тромболитично лечение при исхемични мозъчни инсулти, а от самото му създаване е център за лечение на миастенни кризи, менингити, енцефалити, субарахноидни кръвоизливи, коматозни състояния и много други. В него, към днешния ден, се лекуват най-тежките случаи в областта на нервните болести, не само от София, но и от страната, изискващи постоянно мониториране и реанимационни грижи", каза проф. Василев и подчерта, че екипът е висококвалифициран и високоотговорен.

Апаратът за изкуствена вентилация, отбеляза тя, ще помогне да се спасят още много човешки животи, защото, въпреки самоотвержените усилия на работещите в клиниката, се нуждаят от нова, съвременна апаратура.

„Предстои да се запознаем с техническите характеристики. Сега ще бъде обучен персоналът за работа с този апарат, тъй като той е много по-различен от всичко, което сме имали досега. Не сме виждали такъв апарат", каза още проф. Василева.

Д-р Изабела Траянова е анестезиологът, който ще работи с апаратурата. Тя сърдечно благодари за предоставената възможност да се възползват първи от този апарат за изкуствена белодробна вентилация. „Болните, които са в отделението, в повечето случаи са в тежко коматозно състояние, така че нуждата от такъв апарат е въпиеща и ще се радвам, ако и занапред се предостави още някой, защото наистина ни е трудно. Апаратурата ни е много остаряла, нямаме монитори и доста трудно се работи", заключи д-р Траянова.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети